Denizli Web Tasarım

Denizli Sosyal Medya Danışmanlığı

CSS

CSS bir websitesinin makyajıdır diyebiliriz. Bir web sitesi html ile iskeleti oluşturulup CSS ile makyaj verilir.  Cascading Style Sheets'in kısa adı olan CSS, Türkçe'ye basamaklı stil şablonları olarak çevrilebilir. 
 

CSS, HTML nesnelerini tanımlamamıza yardımcı olur. Yazı tipi, konumu, rengi, arkaplanı gibi birçok özelliği esnek bir şekilde değiştirmemiz, çeşitlendirmemizi mümkün kılar. Birbirine uyumlu renk ve yazı tiplerini her sayfada belirtmek yerine CSS aracılığıyla tek seferde tanımlayıp, bütün web sayfalarında kullanabilirsiniz. Bu sayede sayfa boyutu küçülür ve kullanıcılara daha hızlı bir internet deneyimi sağlanmış olur.

Css kodu yazıldığında Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, İnternet Explorer gibi tarayıcılar sayfaya girildiğinde aynı kodları farklı şekilde yorumlayabilirler. Bu yüzden tarayıcılar arasında uyumsuzluklar gözlemlenebilir.

Dipnot: En sevilmeyen tarayıcı şüphesiz ki İnternet Explorer'dur. Arkaplana kırmızı yazarsınız, siyah gelse şükredersiniz :)

 

Evrimleşen CSS3 

Css ilk çıktığı zamanlar sadece kalın yapma, link verme gibi basit olaylardan ibaret iken, şuan geldiği CSS3 ile sayfanızdaki her objeyi oyun hamuru gibi oynayabilir iken, hareketli animasyonlar da oluşturabilirsiniz. CSS3 ile daha önceleri birden fazla kütüphane kullanılarak yapılan web sitelerini hiçbir kütüphane kullanmadan sadece css3 ile oluşturulabilir hale geldi.