Denizli Fenomenleri İşe Alın

yobisi' karşılaştırın

Hepimiz Instagram'dan YouTube'dan bir çok fenomeni takip ediyoruz. Aslında bu konuya girmeden önce henüz bundan bir kaç yıl öncesine kadar hiç kimseden duymadığımız fakat son bir kaç yıldır günde bir kaç kere kullandığımız 'Fenomen' kelimesi nedir? Fenomen ne demek?  biraz bundan bahsedelim. Fenomen'in kelime anlamı dikkat çeken ve hayranlık uyandıran anlamına gelir ve bu kelime fransızca ve yunanca karışımıdır.Aslında en kaba tabirle fenomen kelimesinin eş anlamlısı meşhur kelimesidir de diyebiliriz. Sosyal medyanın altın çağlarını yaşadığı günümüzde internette fazla takipçisi olan kişilere fenomen diyoruz. 'Sosyal Medya Fenomeni' terimi hayatımızda sadece birkaç yıldır bulunmasına rağmen bu sıfata sahip olmak aslında düşündüğünüzden daha fazlası. Peki fenomenler ne iş yapar?

Örnek vermek gerekirse 500.000 takipçili bir fenomenin aylık etkileşim sayısı neredeyse ulusal bir televizyonun izlenme sayılarına denk. Yani aslında o fenomen bir medya patronundan daha büyük bir kitleye hitap ediyor. Evet yeni çağın medya patronları artık sosyal medya fenomenleri diyebiliriz. Fenomen terimi ile aslında hayatımıza bir terim daha eklenmiş oldu. Bu terim Influencer Marketing. 

Influencer Marketing Nedir?

Yurtdışında tamamen bir iş kolu olarak ön plana çıkan ve ülkemizin de yeni yeni tanıştığı bu terimin aslında açıklaması çok basit. Diyelim ki bir markanız var ve kitlelere hitap etmek istiyorsunuz ama televizyon kanallarına yetecek kadar bütçeniz yok ve sadece belirli bir kitleye hitap etmek istiyorsunuz. İşte fenomenler tam anlamıyla burada devreye geliyor. Bir fenomen ile anlaşıyorsunuz ve markanızı tanıtması için onunla anlaşma yapıyorsunuz. İşte Influencer Marketing terimi tam anlamı ile bu. 

Influencer Marketing vs Geleneksel Reklamlar

-Öncelikle eksik bıraktığımız ve burada değinmek istediğimiz bir konu var. Bir insanı neden yüzbinlerce kişi takip eder? Sosyal Medya fenomenleri genel olarak bir konu üzerinde insanların ilgisini çekebilen (Gezi, Komedi, Müzik, Araba vs.) ve ilgi çekici içerik üretebilen insanlardır. Markanızın iş kolu hangisi ise bu konuda öne çıkan fenomenler ile ortak bir içerik üretebilir ve asıl potansiyel müşteriler ile buluşabilirsiniz. 

-Öte yandan geleneksel TV ve Gazete Reklamlarından farklı olarak net bir şekilde kaç kişiye ulaştığınızı, yaptığınız bu iş birliği sayesinde kaç kişiden geri dönüş aldığınızı takip edebilirsiniz. 

-Büyük bir TV Kanalına hayran kişiler yok fakat ülkemizde (iyi mi kötü mü ona siz karar verin) fenomenlere ilgi ve hayranlık duyan bir çok insan var. Markanızın yüzünü büyük bir kitlenin hayranlık duyduğu kişi yapmak hem markanızın değerini arttırır hem de hitap etmek istediğiniz kitleye satın alma konusunda motivasyon oluşturur. 

Fenomenlere Reklam Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım? 

Aslında çok bir şey yapmanıza gerek yok. Bize bir mail atmanız yeterli :)

 

özel teklif robotumuz ile hızlı teklif almak için tıklayın >