2 Dk
Nisan 02 2019, 11:16

SEO kelimesinin açılımı Search Engine Optimization, yani Arama Motoru Optimizasyonudur. Optimizasyon kelimesi ise Türkçede "uyumlaştırma" gibi bir manaya gelmektedir. Bilindiği üzere arama motorları, listeleme yapmak için çeşitli algoritmalar kullanmaktadırlar. İşte, SEO dediğimiz kavram, bir web sayfasının arama motorlarının algoritması ile uyumlaştırılmasına verilen addır. SEO işlemi sayesinde bir web sayfasının, belirli arama sorgularında, listede çıkılabileceği en üst noktaya çıkması amaçlanmaktadır. SEO çalışmalarının çeşitli odak noktaları bulunmaktadır. Bu noktalardan bazılarını; hatasız web tasarımı, doğru anahtar kelime kullanımı, doğru web sayfası başlığı kullanımı, link inşası, özgün içerik, harita kaydı gibi konular oluşturmaktadır.

SEO Çalışmasının Etkileri

            SEO çalışmaları, her web sayfasının odak noktasına göre çeşitli şekillerde yapılmaktadır. Bir web sayfasına SEO çalışması yaptırmak için bu konuda uzman kişi veya kuruluşlara belirli bir ücret ödenerek  SEO hizmeti alınabilmektedir. Başarılı bir SEO çalışması sayesinde, yayın hayatına yeni giren bir web sayfası bile, arama motorlarında üst sıraları elde etmeyi başarabilme ihtimaline sahiptir ki web sayfasına özgün içerikler eklendikçe de bu sıralama yükselecektir.
 
             Örneğin; Bir tarih dergisinin web sayfasını düşünelim. Bu web sayfası, "tarih" gibi çok genel bir arama sorgusunda, SEO sayesinde üst sıralara çıkabilme şansını yakalayabilir. Sonuç olarak, SEO çalışmaları bütün web siteleri için hayati önem taşımaktadırlar. Başarılı bir SEO çalışmasına sahip web sayfası, özgün içeriklerle desteklendiği sürece arama motorlarında üst sıralarda çıkacak, böylece sitenin istediği kitleye ulaşması daha mümkün hale gelecektir. Ayrıca bir web sayfasının arama motorlarındaki sorgularda  üst sıralarda çıkması, sayfanın ziyaretçi akışını artıracağından o web sayfasına ticari anlamda da oldukça değer katacaktır.

hoşunuza gidebilecek diğer yazılar

Yandex.Mail Kurulumu nasıl yapılır ?
4 Dakika
Kasm 06
İnternette Marka Oluşturma
3 Dk
Nisan 03
Kişisel Sosyal Medya Hesapları Nasıl Yönetilir?
4 Dk
Nisan 02
Web Sitesinin Seo Uyumu Nedir?
2 Dk
Nisan 02
Web Tasarımları Neye Göre Belirlenir?
2 Dk
Nisan 02
Seo Çalışmasının Etkileri Nelerdir?
2 Dk
Nisan 02